wtorek, 15 marca 2016

Gallery: BMP-1P Debaltseve Pocket

Witajcie!

Model wreszcie doczekał się podstawki. Przy okazji tuż po Bytomiu wyszło kilka interesujących faktów na temat pojazdu, ale o tym za chwilkę.

Hi, 

Here you can see the final gallery of my latest model - BMP-1P from Trumpeter in 1/35 scale. The model is based on photos of vehicle used by Ukrainian 25th Teritorial Defence Battalion "Kievan Rus'" and then was caputured by pro-Russian separatists from Independent Reconnaissance Battalion "Grek" in Debaltsevo.
Do budowy modelu wykorzystałem:
To built this model I have used: 
- zestaw Trumpeter 05556/ Trupeter's BMP-1P 
- zestaw blach Voyager 35602/ Voager PE set for BMP-1P
- liny holownicze Eureka XXL  ER3506/ Eureka towing cables 
- światła SKP Model SKP194/ Lenses and tail lights from SKP Model
- antenę RB Model 34A14/ RB Model antenna 
- wyrzutnie granatów dymnych Voyager PEA202 i PEA211/ Smoke dischargers from Voyager 

I odrobinę własnej pracy: dorobiłem spawy pokrowiec na wyrzutni ppk i nieco drobnych detali, oraz przerobiłem przednią płytę kadłuba.

There is also some scratch build parts made by me. 

Zaś co do pojazdu – natrafiłem wczoraj na kolejne zdjęcia z Debalcewa, z miejsca, gdzie wóz został przejęty przez separatystów. Jest także video z tego momentu:
I have found some new materials about this BMP-1. It was captured by soldiers of Luhansk People's Republic, from Independent Reconnaissance Battalion "Grek" - so far I thought that "Grek" is a somebody's nickname. 
Jak się okazuje „Grek”, to nie żadna osoba, a nazwa Oddzielnego Batalionu Rozpoznawczego, Ługańskiej Republiki Ludowej, który wóz przejął.

Co więcej, chłopaki z Greka mają sporo filmów na youtube, w tym kilka, które mnie mocno zainteresowały – z rekonesansu we wsi Kommuna pod Debalcewem. Na ujęciach z tych filmów żywcem widać te same zabudowania, co na zdjęciu, które stanowiło podstawę do budowy mojego modelu:

I also found many videos on youtube which was made by soldiers from "Grek" Battalion. Some of them were captured in village Kommuna near Debaltseve. It is the same place that we can see on one of the photos of BMP-1

Na jednym z filmów prawdopodobnie widać nawet w tle rzeczonego BMP, a rozmowa prowadzona przez radio też tego dotyczy (zapytania czy to „nasz” BMP nadjeżdża, jeśli dobrze rozumiem).


Wnioski? Chłopaki z Greka przejęli w Debalcewie wóz na tyle sprawny, że nadał się do natychmiastowego wcielenia do jednostki. Zamazali sprayem ukraińskie oznaczenia i wprowadzili wóz do akcji po swojej stronie.
Zapewne na początku marca, gdy walki ucichły wóz ściągnięto z linii, poddano remontowi i przemalowano. Ot i koniec jego historii. 

That's why I assume that Grek Battalion was using this BMP-1P for some time. They only defaced Ukrainian colors on vehicle and wrote name of their unit.


Pozdrowienia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz