niedziela, 6 września 2015

New project: BMP-1P Debaltseve pocket


Witajcie,

Rozpoczynam swój kolejny warsztat. Standardowo już pozostaję w tematyce konfliktu na Ukrainie, schodzę tylko nieco „wagowo”. Tym razem zabieram się za BMP-1P Trumpetera.

Hello everyone,

I'd like to start a new project. This time I'm going to build ex-Ukrainian BMP-1P which was captured by Separatists near Debaltsevo.

Initially the BMP belonged to 25th Teritorial Defense Battalion called Kievan Rus'. The 25BTO was formed in June 2014. Since September 2014 this unit has fought near Debaltseve. After battle of Debaltseve 25BTO lost most of their heavy equipment like few BMPs including this one.

Pojazd, który chcę zbudować należał do 25 Batalionu Obrony Terytorialnej „Ruś Kijowska”. Niezbyt mi leżą te ukraińskie jednostki ochotnicze, ale cóż. Mój model będzie w stanie po „upiększeniu” przez Rosjan/bojowników LNR – którzy wcale też mi nie leżą. Toteż standardowo odbijamy od polityki i skupiamy się na samym pojeździe.
Debaltseve Pocket. In this place the BMP was abandoned
25BTO powstał 6 czerwca 2014 roku, głównie z członków kijowskiej Samoobrony i ochotników z okolic ukraińskiej stolicy. Sytuacja sprzętowa batalionu była bardzo słaba – uzbrojenie otrzymywali przestarzałe, w małej ilości, często tylko dzięki zakupom finansowanym ze zbiórek pieniężnych.
O tym jak było z tym źle niech świadczy fakt, że jeden z pierwszych samochodów pancernych batalion otrzymał… z Kijowskiego Muzeum. Nadający się tylko do remontu generalnego. BRDM-2 był rocznika 1974, więc chyba starszy od większości członków jednostki.
Więcej ciężkiego sprzętu batalion otrzymał po wydarzeniach w kotle Iłowajskim. W tym zapewne interesującego mnie BMP-1. Po przeszkoleniu w czernichowskim ośrodku szkoleniowym „Desna” batalion od sierpnia walczył w rejonie Debalcewa.Ukraińska armia umie wpadać w okrążenia równie dobrze co PSL zawierać koalicje, toteż nic dziwnego, że w lutym w Debalcewie ostatecznie też dali się zamknąć w kotle. Takiego losu nie uniknął także 25BTO, który w okrążeniu stracił znaczną część sprzętu – również rzeczonego BMP. Na lostarmour figuruje on jako trofiejny, więc zapewne został po remoncie wcielony do sił LNR.


Zdjęcia powyżej jeszcze z czasów służby w 25BTO, zapewne jesień 2014 roku.
This two photos shows BMP in Ukrainian service. Autumn 2014.

A tu już w rękach separatystów. Luty 2014
After the capture by Separatists. February 2015. 

Jak widać załoga BMP miała bardzo śmiałe plany podboju Moskwy. Fastow-Irpen(właść. Fastów i Irpin po naszemu) to dwie miejscowości obwodu Kijowskiego, zapewne rodzinne miasta załogantów
This photo is my main inspiration for building. 

Słonko zaświeciło, śniegi stopniały, a bewup jak stał tak stoi... To na tym zdjęciu zamierzam oprzeć końcowy wygląd modelu

MODEL

Do budowy tego pojazdu zamierzam wykorzystać zestaw Trumpetera będący „pamiątką” ostatniego Mosonshow. Model jest ładny i prościutki, toteż żeby nie było za prosto dorzucam do niego komplet blach Voyagera. Dodatkowo dokładam antenę RB Model, linę Eureki i ślicznie wyglądające lampy od SKP Model. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Co do samego pojazdu – raczej w tej chwili nie ma jeszcze o czym pisać. Model nie będzie wymagał jakiś większych przeróbek, chyba, że coś wyjdzie w praniu. Gdyby nie blaszki byłby do sklejenia w jeden – dwa wieczory max. Więcej zabawy będzie z tym fikuśnym malowaniem.


To build this model I'm going to use:
- BMP-1P from Trumpeter
- PE Set for BMP-1P from Voyager
- Towing cables from Eureka XXL
- Lenses and taillights from SKP Model
- Antenna from RB Model

And maybe something else... ;)
First photos from workbench soon!
W ciągu kilku dni może uda mi się rozpocząć prace.

Pozdrowienia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz